Minulý týden ministr zdravotnictví v HN uvedl, že chce začít poměřovat přínos a náklady nových léčebných postupů a o způsobu léčby pacienta by tak v blízké budoucnosti neměl rozhodovat pouze lékař a aktuální možnosti medicíny, ale také stát. „Vůbec poprvé se zde stanoví něco jako cena lidského života,“ píší HN . Toto vyjádření je ovšem velmi populistické a zavádějící. Jen doufám, že tohoto zjednodušení se nedopustil přímo pan ministr.
Úvahy o poměřování nákladovosti léčby a jejího přínosu na základě ekonomických měřítek jsou v zahraničí běžné a i v ČR si na úvahy tohoto typu budeme muset zvyknout. Ovšem při těchto úvahách nelze zaměňovat stanovení „ceny lidského života“ a QALY (The quality-adjusted life year), jak to činí HN. QALY je zkratka vyjádření roku života upraveného v závislosti na jeho kvalitě s tím, že 1 QALY je rok života při perfektním zdravotním stavu.
Vzhledem k tomu, že QALY není v ČR doposud příliš diskutovanou záležitostí, odkazuji pro lepší pochopení tohoto institutu na stránky Medical Tribune, kde krátká debata o QALY proběhla.