Úvaha o (bio)etických aspektech našeho konání

Na několika internetových stránkách se objevily informace, které mě donutily k zamyšlení a zprostředkovaně je předávám dál. Ačkoliv se jedná o informace zdánlivě nesourodé, obě vedou k nutnosti zamyšlení nad etickými apekty některých jednání v naší společnosti, resp.  nad etickými přesahy některých obchodních aktivit.

Dne 19. 3. zveřejnil deník Mail Online zprávu, že 58- leté ženě – samoživitelce – se  po podstoupení asistované reprodukce narodily dvojčata. V rozhovoru se žena přiznává, že ačkoliv si dítě velmi přála, je nyní zcela vyčerpaná a péči o děti zvládá pouze s vypětím všech sil.  Asistovanou reprodukci /IVF/ podstoupila v Indii  a stala se nejstarší ženou, která porodila dvojčata.

Ačkoliv se článek může zdát jako příběh se šťastným koncem, kdy si žena splnila sen, který se jí dlouho nepodařilo uskutečnit, můžeme se na celý příběh dívat i z druhé stránky. Když budou mít děti štěstí, dožije se jejich matka oslavy jejich 30-tých narozenin.

Kde tedy končí sobecká touha po splnění dávného snu  a kde by již měla nastoupit odpovědnost jednotlivce?  A pokud ten jí nedisponuje, tak   kdy má zasáhnout autoritativně společnost ?

Druhá zpráva vyvolává obdobné otázky. Zpráva se objevila na serveru Bioedge s odkazem na The Register-Guard. Americká společnost The Gladd Group prodává tzv. sebevražedné  balíčky –  tj. balíček vybavený heliovou maskou a návodem. Tyto balíčky pak slouží k jedinému účelu – poskytnout nutnou výbavu sebevrahům. V USA se tento balíček prodává za 60 dolarů.

Co Vy  na to?