V minulém roce došlo ke změně zákona o zdravotních službách a bylo do něj vloženo několik ustanovení týkajících se telemedicíny. Důležitým momentem je, že stávající znění zákona s používání telemedicínských služeb počítá a umožňuje je poskytovat jak v rámci, tak mimo zdravotnické zařízení.
Zásadní je také vložené ustanovení – § 11c, které definuje telemedicínské služby:
Telemedicínské zdravotní služby
(1) Telemedicínskými zdravotními službami se rozumí zdravotní služby, které jsou poskytovány na dálku za použití informačních a telekomunikačních technologií nebo zdravotnického prostředku. Telemedicínské zdravotní služby mohou být poskytovány pouze tehdy, jsou-li splněny technické požadavky na kvalitu a bezpečnost komunikace, komunikační kanál je šifrovaný a je zajištěno prokázání identity komunikujících stran. Záznam komunikace může být poskytovatelem nahráván jen se souhlasem pacienta.
(2) Telemedicínské zdravotní služby lze poskytovat i mimo zdravotnické zařízení, pokud
a) jejich poskytování bez přítomnosti pacienta spočívá pouze v použití informačních a telekomunikačních technologií, případně i za pomoci vzdáleného přístupu nebo zdravotnického prostředku, nebo
b) jejich poskytování spočívá pouze v tom, že jsou vzdáleně nebo za pomoci zdravotnického prostředku získány informace podle § 53 odst. 1 a tyto informace jsou automaticky zasílány poskytovateli.
(3) Prováděcí právní předpis stanoví
a) technické požadavky na kvalitu a bezpečnost komunikace a šifrování komunikačního kanálu,
b) způsob prokázání identity komunikujících stran,
c) způsob projevení a záznamu souhlasu nebo nesouhlasu pacienta s nahráváním záznamu komunikace mezi poskytovatelem a pacientem.
V návaznosti na tuto úpravu se následně čekalo na vyhlášku, jejíž vydání § 11c předpokládal.
Vyhláška 30/2025 Sb. o telemedicínských zdravotních službách nabyla účinnosti dne 14.2 2025. Jak uvedl již zákon, kanál pro komunikaci musí být šifrovaný. Podle ustanovení § 3 vyhlášky pak šifrování komunikačního kanálu má různé parametry pro různé druhy poskytování telemedicínských služeb:
§ 3
…
(2) Telemedicínské zdravotní služby poskytované telefonicky jsou poskytovány za použití šifrování komunikačního kanálu způsobem zajištěným operátorem2) použité komunikační sítě.
(3) Telemedicínské zdravotní služby poskytované se zvukově obrazovým, zvukovým nebo obrazovým přenosem jiným než podle odstavce 2 jsou poskytovány za využití služeb elektronických komunikací zajišťujících šifrování komunikačního kanálu, které je aktivní po celou dobu poskytování zdravotních služeb.
(4) Dálkový monitoring pacientů prováděný zdravotnickým prostředkem (dále jen „telemonitoring“) probíhá za využití šifrování komunikačního kanálu mezi tímto zdravotnickým prostředkem a poskytovatelem. Bližší podmínky šifrování komunikačního kanálu při využívání telemonitoringu stanoví standard elektronického zdravotnictví vydaný podle zákona o elektronizaci zdravotnictví1).
(5) V případě poskytování telemedicínských zdravotních služeb jinými prostředky než podle odstavců 2 až 4 musí tyto jiné prostředky splňovat podmínku šifrování podle odstavce 1 a být v souladu s pravidly pro ochranu osobních údajů a s požadavky na kybernetickou bezpečnost podle zákona o kybernetické bezpečnosti.
Nejpodrobnější požadavky jsou stanoveny pro dálkový monitoring pacientů, s tím že podrobná úprava je obsažena ve standardu – ZD08/2025 Standard elektronického zdravotnictví Technický standard telemedicínských zdravotních služeb.
Významné zjištění pro poskytovatele zdravotních služeb pro provozování telemedicínských služeb bez telemonitoringu bude skutečnost, zda běžně nabízené komunikační platformy zajišťují End-to-End šifrování.