Změny v zákoníku práce nejsou žádnou novinkou – přicházejí několikrát ročně. Jeho poslední větší novela[1] přinesla mimo jiné i zásadní novinku pro oblast specializačního vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů.
Od 1. 8. 2024 mají absolventi těchto oborů právo na placené pracovní volno v rozsahu:
- 5 pracovních dnů na přípravu a vykonání zkoušky po ukončení vzdělávání v základním kmeni;
- 10 pracovních dnů na přípravu a vykonání atestační zkoušky.
Pokud absolvent pokračuje ve vzdělávání v dalším základním kmeni nebo specializačním oboru, má nárok na pracovní volno ve stejném rozsahu, avšak bez náhrady mzdy či platu.
Při prohlubování kvalifikace v rámci nástavbového oboru má dotyčný nárok na přípravu a složení závěrečné zkoušky v podobě 10 dnů neplaceného pracovního volna.[2]
Proč došlo k této změně?
Důvodů bylo hned několik. Novela zákona je součástí dohody o ukončení protestů lékařů z roku 2023 mezi Ministerstvem zdravotnictví a odborovými organizacemi. Zároveň stávající úprava zákoníku práce, jež upravuje pracovní volno pro zvyšování či prohlubování kvalifikace, nebyla dostatečně přizpůsobena specifikům specializačního vzdělávání ve zdravotnictví.
K čemu slouží specializační vzdělávání?
Jedná se o vzdělávací proces, jehož výsledkem je získání tzv. specializované způsobilosti. Například u povolání lékaře je její získání nutnou podmínkou pro samostatný výkon povolání (§ 5 odst. 3 LZP).
Specializační vzdělávání je tvořeno výukou v rámci základního kmene a vlastního specializačního výcviku. Do absolvování zkoušky a následného získání certifikátu o absolvování základního kmene[3] je výkon lékařského povolání možný v zásadě jen pod odborným dozorem.[4] Odborný dozor vykonává lékař se specializovanou způsobilostí přítomný ve zdravotnickém zařízení, který musí být fyzicky dosažitelný do 15 minut (§ 4 odst. 6 LZP). Vzdělávání v rámci základního kmene trvá 30 měsíců.
Druhou fází specializačního vzdělávání je pak tzv. vlastní specializační výcvik. Ten již probíhá v rámci úžeji vymezeného oboru, kterým může být např. obor dětské chirurgie, infekční lékařství nebo radiační onkologie, a trvá od 6 měsíců do 3, 5 let.[5] V této fázi může lékař vykonávat své povolání výlučně pod odborným dohledem.[6]
Tato část je následně zakončena atestační zkouškou, po jejímž úspěšném vykonání je lékaři udělen diplom o získané specializaci.
A právě tato nová právní úprava usnadní lékařům přípravu jak na zkoušku po ukončení základního kmene, tak na atestační zkoušku.
[1] Zákon č. 230/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.
[2] Zákonným podkladem pro popsané změny je novela zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta (dále jen „LZP“), konkrétně ustanovení § 23a a § 23b.
[3] Úplný seznam základních kmenů je uveden v ustanovení § 5a odst. 1 LZP.
[4] To ale neplatí doslovně. Bez odborného dozoru může lékař vykonávat mimo jiné činnosti, které stanoví vyhláška č. 280/2018 Sb. (např. poskytovat odbornou první pomoc, provádět klinické vyšetření pacienta atd.).
[5] Vymezení jednotlivých specializačních oborů obsahuje příloha č. 1 k zákonu č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta.
[6] Odborný dohled vykonává lékař se specializovanou způsobilostí, který musí být nepřetržitě na telefonu a fyzicky dosažitelný do 30 minut (§ 4 odst. 6 LZP).