Genetické testy – výzva nebo potenciální hrozba?!

V poslední době  čím dál častěji dochází k tomu, že lidé podstupují tzv. genetické testy. Nejčastěji mají tyto testy předpovědět riziko vzniku určité nemoci. Problémem je, že výsledky těchto testů nejsou zcela jednoznačné a často se velmi špatně interpretují. V určitých případech tedy strach z předpovězeného vzniku onemocnění může mít daleko horší vliv na zdraví pacienta než sama nemoc (u které stejně není jisté, že se opravdu objeví ) Přesto stoupá počet lidí, kteří tyto testy podstupují a podle jejich výsledků nastavují  svůj nový životní styl a vyhledávají lékařskou péči.

Problémem je, že v řadě případů se rodiče snaží nechat geneticky otestovat i svoje děti. Jak ukázala rozsáhlá studie, publikovaná v časopise Pediatrics, rodiče, kteří sami měli zájem podstoupit genetické testy, aby se zjistilo riziko výskytu vysokého cholesterolu, vysokého krevního tlaku, osteoporózy  a rakoviny tlustého střeva, kůže a plic, měli eminentní zájem, aby takto testovány byly rovněž jejich děti. Hlavním motivem byla skutečnost, že se domnívali, že tato informace umožní zlepšit péči o zdraví svých dětí a zajistit řádnou prevenci.

Podle řady odborníků je však tato úvaha zcela mylná, neboť výpovědní hodnota genetických testů je v těchto případech sporná a naopak tato informace vede ke zbytečnému stresu z budoucnosti a nadbytečnému poskytování zdravotní péče.  Příznivcům tohoto skeptického pohledu na věc doporučuji knihu H.G. Welsche Overdiagnosed.

Zajímavou úvahou o úloze genetickýchtestů, je rovněž úvaha o testování dospívajících jedinců, aby se zjistilo, zda netrpí neléčitelnou nemocí, která by byla přenosná na jejich další potomky.  Pokud by tomu tak bylo, měli by tito jedinci uvažovat o asistované reprodukci. Vypadá to na zlaté časy eugeniky…

A na závěr spíše pro pobavení přidávám další možnost využití genetických testů pro Vaše děti. Chcete mít doma atletického mistra světa? Pak hledejte „atletický gen„. Američtí pediatři si již stěžují…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.