Bouře ve sklenici vody

Mám pocit, že je jen málo kauz, které by byly tak absurdní jako kauza článku Dr. Mitlöhnera. Předpokládám, že většina čtenářů těchto stránek kauzu sleduje, ale přesto uvádím několik linků:

I-dnes:

http://hradec.idnes.cz/rozhovor-s-vedcem-miroslavem-mitlohnerem-fij-/hradec-zpravy.aspx?c=A140620_2075379_hradec-zpravy_kvi

Týden napsal:
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/zdravotnictvi/nez-drzet-pri-zivote-postizene-to-je-radsi-zabit-hned-po-porodu_310557.html#.U6SMJxbTu4g

Blesk napsal:

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/258345/postizene-nazval-cesky-doktor-zrudami-a-obhajoval-jejich-smrt-mengele-jasa-zdesil-se-belobradek.html

To jen vybírám pár linků, v médiích je toho daleko více.

Předpokládám, že zvídavý čtenář již pochopil, že texty novinových článků nemají s původním textem Dr. Mitlöhnera moc společného.

Co považuji ovšem za podstatné – a proto tento příspěvek píšu – je skutečnost, že si kauzy všiml i špičkový bioetický server www.bioedge.com a je zajímavé se podívat, jak ji hodnotí pohled ze zahraničí. Stručně lze poznamenat, že ji hodnotí obdobně, jako všichni, kdo se zabývají současnou bioetikou – jako bouři ve sklenici vody. Text je k nalezení zde: http://www.bioedge.org/index.php/pointedremarks/view/11027/

Pregnantně shrnuje pak celou záležitost redaktor bioedge.org:

„I have learned an important lesson from this imbroglio: language matters in discussing infanticide. If babies are called “freaks”, you will lose your job. If you speak respectfully about killing them, you will (like Peter Singer) get awards from your government. “

Doufám, že si z toho všichni vezmou ponaučení a o problému infanticidy se začne seriózně diskutovat, aniž by diskutéři byli vystaveni „honu na čarodejnice“ jako se to stalo v kauze Mitlöhner.

Pro mě je poučení z této kauzy (bez ohledu na její další vývoj) jasné – svoboda slova je v Čechách pouze iluzorní a některá témata zůstávají tabu.

3 thoughts on “Bouře ve sklenici vody

 1. Jiří Stodola

  „Předpokládám, že zvídavý čtenář již pochopil, že texty novinových článků nemají s původním textem Dr. Mitlöhnera moc společného.“

  V článcích jsou zdůrazněny dvě skutečnosti:

  1) Dr. Mitlöhner hájí zabíjení postižených dětí s vyloučením vůle rodičů;
  2) hájí povinné potraty postižených dětí.

  V tomto směru jsou uvedené články zcela pravdivé. Když to Dr. Mitlöhner v rozhovorech popírá a vykrucuje se, nepokrytě lže. Lže i doc. Doležal, který tvrdí, že články nemají s původním textem nic společného. Mají. Vystihují jeho jádro.

  Zabíjení dětí je naštěstí stále tabu. Nechci se dožít chvíle, na kterou čeká doc. Doležal, chvíle, kdy bude legitimní hájit nacistické sra*ky.

  Ve slušném státě by lidé jako Singer, Mitlöhner nebo Doležal měli sedět v kriminále.

  http://www.inflow.cz/vedecka-etika-pripad-mitlohner

  1. Zuzana Candigliota

   Souhlasím s tím, že pan Mitlöhner v rozhovorech lže a vykrucuje se.

   Co se týče poznámky pana Doležala ke svobodě projevu, chtěla bych upozornit, že svobodu slova pan Mitlöhner má – stát neomezil jeho svobodu projevu formou například trestního stíhání, přestože jeho projev naplňuje skutkovou podstatu podněcování k nenávisti nebo k omezování práv a svobod příslušníků skupiny osob.

   Na druhou stranu, nějak sankcionován přece jen byl – musel odejít z některých svých funkcí. A to oprávněně. Protože sice si může říkat, co chce, ale pokud hlásá porušování základních lidských práv (nedobrovolné potraty, zabíjení vážně postižených novorozenců bez ohledu na názor rodičů), což je jistě porušení práva na ochranu soukromého a rodinného života rodičů takového dítěte, a to bez ohledu na práva samotného dítěte, tak jsem toho názoru, že představitelé veřejné moci mají právo ho z veřejných funkcí odvolat. Že si mohou říci, že taková osoba ve veřejných funkcích nemá co dělat a nemůže hlásat porušování mezinárodních závazků ČR.

   Nebo by bylo přijatelné, aby osoba v podobných funkcích jako pan Mitlöhner, třeba veřejně hlásala, že by bylo skvělé řešit romskou otázku povinnými sterilizacemi?

Comments are closed.