Bojkotujte Čínu

Bojkotujte Čínu!, vyzvali někteří přední bioetici zbytek světa. Praxe některých čínských lékařů a vědců v rámci využití  nových poznatků v medicíně je dlouhodobě kritizována. Poslední dobou je předmětem tvrdé kritiky skutečnost, že Čína využívá pro transplantace orgány od popravených vězňů.  Tato skutečnost byla zřejmě poslední kapkou, která vyvolala silnou odezvu o vlivných západních boetiků. 

“The time has come to bring normal scientific and medical interchange with China concerning transplantation to a halt. We call for a boycott on accepting papers at meetings, publishing papers in journals, and cooperating on research related to transplantation unless it can be verified that the organ source is not an executed prisoner. These steps are admittedly challenging. But the international biomedical community must firmly and boldly challenge the status quo—the barbarous practice of obtaining organs from executed prisoners.”

Arthur Caplan, přední americký bioetik, dokonce tvrdí, že Čína prostřednictvím těchto transplantací sleduje ryze komerční zájmy a snaží se napomoci „transplantační turistice“-

“Using organs from prisoners who are executed on demand to get parts for rich visitors may bring currency to China but it also ought to bring shame. The Chinese people who need transplants deserve a better system as do the hapless prisoners who are being victimized. The rest of the world should say so loudly and clearly.”

Více  k tomuto tématu zde nebo tady.